Jaki kabel do ładowania wybrać?

Nie ma znaczenia jaki posiadasz smartfon. Huawei, Samsung, HTC czy iPhone – telefony wszystkich marek mają jedną wspólną cechę – baterię, którą trzeba co jakiś czas ładować. W czasach gdy na rynku GSM królowały aparaty telefoniczne z klawiszami, małymi wyświetlaczami a ich jedynym przeznaczeniem były połączenia telefoniczne i sms’y o pojemności 160 znaków baterie, trzymały ok. 7 dni. Teraz, gdy wyświetlacz smartfona zajmuje praktycznie całą jego powierzchnię, jest kolorowy i pokazuje obraz w rozdzielczości Full HD, a telefon wykorzystywany jest w zasadzie jak mini komputer, zapas energii w baterii wystarcza raptem na kilkanaście godzin pracy. I nie ważne czy energię do akumulatora pobieramy z sieci czy z PowerBanka – w każdej sytuacji ładowania potrzebujemy odpowiedni kabel do ładowania telefonu.
W zestawie z telefonem otrzymujemy różnego rodzaju akcesoria, czasem słuchawki, etui czy szkło hartowane – to w zależności od producenta, ale zawsze otrzymujemy ładowarkę oraz przewód. Jednak każdy z nas wie, że przy tak częstej eksploatacji kable niszczą się bardzo szybko i co kilka miesięcy musimy wymieniać je na nowe.
Wtedy stajemy przed szerokim wyborem dostępnych na rynku kabli. Wydawać się może że do zakupu kabla nie jest potrzebne fachowe wykształcenie ale jednak ogólna wiedza na temat działania oraz jasno sprecyzowane potrzeby, mogą się przydać.
Czym przede wszystkim powinniśmy się kierować decydując się na zakup kabla?

  • Kable USB mają dwa zastosowania:
    Transfer danych pomiędzy telefonem a innym urządzeniem, np. komputerem
    Dostarczenie energii do baterii
    Warto dopytać czy interesujący nas kabel posiada te dwie funkcje, gdyż możemy trafić na przewód którym owszem naładujemy akumulator ale przesył danych będzie już niemożliwy.
  • Rodzaj złącza w naszym smartfonie – do wyboru mamy microUSB, typ – C, Lightning – dedykowany tylko do produktów marki Apple. Przed zakupem sprawdźmy dokładnie jaki nasze urządzenie mobilne posiada port, gdyż bardzo często właśnie w tej kwestii dochodzi do pomyłek.
  • Długość kabla – zastanówmy się, jaka długość będzie optymalna do naszych potrzeb, mamy do wyboru długość od kilkudziesięciu cm do nawet kilku metrów. Dobrym rozwiązaniem, jeśli nie możemy sprecyzować tego wymiaru, jest tak zwany kabel zwijany w specjalnej szpulce ( link )
  • przepustowość kabla – czasem wydaje się, że na jednym kablu telefon ładuje się krócej niż na innym. Jest to prawda szybkość ładowania oraz prędkość przesyłu danych zależy od przepustowości. Możemy ten parametr zmierzyć specjalistycznymi przyrządami lub mniej dokładnie jedną z kilku dostępnych aplikacji w sklepie Play , np. Ampera

Kable USB różnią się także materiałem z jakiego zostały wykonane.
Kabel w tradycyjnej otulinie z materiału sztucznego – różnej długości, najczęściej w białym lub czarnym kolorze. ( link )
Przewód wykończony włóknem specjalnie plecionym. Splot ten skuteczniej chroni przewód przed zagięciem, nie uszkadza się tak łatwo jak gumowa otulina. ( link )
Kable płaskie – forma otuliny jest zbliżona do paska, dzięki czemu kabel nie plącze się. ( link )
Wzmacniane złącza – kable w okolicy złącza posiadają wzmocnienie w postaci odlewu z wytrzymałego materiału, najczęściej elastycznego i odpornego na temperaturę oraz odkształcenia TPU. ( link )
Multifunkcyjne 3w1 – kabel tego typu z jednej strony posiada tradycyjne złącze USB z drugiej zaś rozgałęzia się na trzy końcówki kompatybilne z portami różnych urządzeń ( link )
Magnetyczne – złącze pasujące do urządzenia jest przytwierdzone do kabla solidnym magnesem, w chwili gdy akurat smartfon nie pobiera energii końcówka może pozostać w jego porcie chroniąc przed zabrudzeniami. ( link )
Z funkcją podstawki – specjalnie skonstruowane złącze, które ustawione pod kontem utrzymuje smartfon w pozycji horyzontalnej pozwalając w wygodny sposób oglądać np. filmy lub prezentacje. ( link )
Zabawne – kable takie posiadają ciekawe wykończenia, np. złącza w formie kubełków na frytki ( link )
Spiralne – kable te maja formę sprężynki, dzięki czemu można rozciągać je w razie potrzeby ( link )
Zwijany – przewód spakowany jest w ergonomiczny pojemniczek, kabel nawinięty jest na rolkę, co sprawia, że możemy wyciągnąć dokładnie taka długość, jaka jest nam akurat potrzebna ( link )
Oczywiście ważnym aspektem jest również cena. Ta może wahać się od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu.
Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, zaopatrujmy się w kable oryginalne, produkowane bezpośrednio przez producenta telefonu ( link do oryginalnych ) lub korzystajmy z kabli znanych, cenionych marek takich jak: Remax, Hoco, Baseus.
I najważniejsza sprawa w kwestii kabli USB – jeśli zauważymy jakiekolwiek pękniecie obudowy, zbyt mocne, podejrzane wygięcie przy złączach lub inną nieprawidłowość – nie zwlekajmy, jest to najwyższy czas na wymianę kabli. W przeciwnym razie, używając wadliwego przewodu możemy doprowadzić do spięcia, a wtedy będzie potrzeba wymiany całego smartfonu, gdyż może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.
W ofercie naszego sklepu ( link ) znajduje się szeroki wybór kabli przeznaczonych do ładowania baterii oraz do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Każdy użytkownik znajdzie idealny przewód dla siebie, który będzie odpowiedni pod względem funkcjonalnym a także estetycznym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *